Jak si v domácnosti poradit s vlhkem a plísněmi?
Vlhko a plíseň, dva nerozluční přátelé. Jak se jich zbavit a co na ně platí? Poradíme!
Je to jednoduchá rovnice. Kde je v interiéru vysoká vlhkost, tam se dřív nebo později objeví i plíseň. Jak nad nimi vyzrát? Přinášíme několik zajímavých tipů a rad.
Za vlhkost mohou nová větrání a celá řada dalších drobností, které váš dům promění přímo v ideální prostředí pro různé plísně. Ty se objevují na zdi, ve stropních obkladech, linoleu, tapetách, dřevěných deskách, vlastně skoro kdekoliv. Spory tohoto nezvaného hosta s sebou přinášejí nemalé zdravotní problémy v podobě alergií, bolestí hlavy či chronických zánětů dýchacích cest.
Najděte příčinu
Vlastně jsme si už odpověděli, za plíseň může nadměrné vlhko. Pojďme tedy nejprve vyřešit tento problém a následně se můžeme zabývat tím, jak odstranit už vzniklé škody způsobené těmito houbami.
Doporučujeme: Co dělat, když se vám rosí okna?
Vzdušná vlhkost se podle podmínek v interiéru mění. Ideální hodnota pro náš organismus a interiér je 45-60 %. Najdete-li na okně kapičky vody, máte jasný důkaz, že u vás není něco v pořádku a hrozí vznik plísní. Tyto kondenzované páry stékají na okolní stěny a zvlhčují malbu, dřevěné obklady a ostatní materiály. Problém nastává hlavně na podzim a v zimě, kdy se venku ochladí.
Jak předejít nadměrné vlhkosti
Možná vás některé tipy překvapí, ale i při těchto činnostech vzniká zbytečně velké množství vzdušné vlhkosti.
- V místnosti, kde sušíte prádlo, pravidelně větrejte, ale také topte.
- Při vaření používejte digestoř. Nemá-li odvod par ven, otevřete na chvilku i okno.
- Na hrnce dávejte poklice, snížíte vznik páry na minimum.
- Odstraňte všechny překážky, které brání radiátorům rozvést teplo. Dejte pryč nábytek, závěsy, záclony a nestavte k němu nádoby s květinami.
- V zimních měsících v místnosti, kde je větší vlhko, odsuňte od zdi nábytek a dopřejte jí, aby dýchala a mohla se prohřát.
- Do pokoje pořiďte pohlcovače vlhkosti. Je jedno, zda půjde o elektrické nebo jen sběrné nádoby s kapslemi či sáčky. Vodu nezapomeňte pravidelně vylévat.
- Pokud ještě nemáte, instalujte si do koupelny odvětrávání.
- Řešením je i fólie. Ta se natahuje mezi sklo. Nepropustí do místnosti venkovní chlad, tak se voda nebude mít šanci vysrážet.
- Používejte na oknech větrání pomocí mikroventilace. Malinkou mezerou (3 mm) proudí do místnosti čerstvý vzduch, ale teplo vám zbytečně neuniká.
- Intenzivně a často větrejte. Na pět minut otevřete okno dokořán. Klidně udělejte v místnosti průvan a zase zavřete.
- Kde je akvárium či pokojové rostliny, musíte intervaly větrání prodlužovat a častěji opakovat.
Boj s plísněmi krok za krokem
Nejen že snižují kvalitu našeho bydlení, ale některé mohou být pro zdraví člověka nebezpečné. Rizikovými místy v našich bytech bývají především ty prostory, kde vykonáváme aktivity, které zvyšují vlhkost vzduchu, například kuchyně, koupelny nebo třeba prádelny. Dále také nevytápěné místnosti: komory, spíže, záchody, šatny.
Pro lepší kontrolu hlídejte teplotu a vlhkost. Pomůžou vám v tom přístroje, které ukazují obě hodnoty, a vy budete mít přehled. Další prevencí je pravidelný úklid dezinfekčními prostředky a kontrola rizikových míst.
Co dělat, když se plíseň objeví:
1) Zjistěte a odstraňte příčinu jejího vzniku:
Dříve než se vrhnete do boje, zjistěte a odbourejte příčinu jejího vzniku. Odstraňte stavební nedostatky vašeho bytu nebo domu, ať už jsou to netěsnící okna nebo trhliny ve střeše, kterými může do vašeho domova zatékat. Zbavte se zdrojů vlhka, jakými jsou například sušící se prádlo, akvárium nebo pokojové rostliny. Pokud se vlhkosti stále nemůžete zbavit, pořiďte si elektrický odvlhčovač vzduchu. Tento krok je důležitý, aby se vám plíseň přestala objevovat opakovaně.
2) Vyvětrejte:
Pořádně vyvětrejte, čímž odstraníte vlhkost, která je vhodným prostředím pro život těchto hub.
3) Zvyšte teplotu:
Vzdušná vlhkost, která je dokonalým prostředím pro plošné napadení plísní, je daleko vyšší v nevytápěných místnostech. Teplo jim nedělá dobře, proto jim jejich přirozené prostředí narušte.
4) Zlikvidujte plíseň:
Nyní se můžete vrhnout na likvidaci nezvaných skvrn. Nejjednodušším způsobem, jak se jich zbavit, je použít kvalitní dezinfekční přípravek. Napadená místa postříkejte přípravkem proti plísni.
5) Nechte plíseň zmizet:
Rozhodně zapomeňte na následné omytí, které by zvýšilo vlhkost postiženého místa, nebo na mechanické škrábání či drhnutí kartáčem na sucho. Tím spory plísně pouze rozvíříte a přenesete na další místa, nebo se jich dokonce nadýcháte. Postačí, když necháte přípravek zaschnout. Napadená místa otřete houbou nebo suchým hadrem v případě, že se vám objeví v koupelně na omyvatelném povrchu.
Náš tip: Jak vyřešit osvětlení? Realizace od koupelny po ložnici
Bojovat s plísněmi je docela složité, ale ne nemožné. Dopřejte svému organismu zdravé prostředí, které ho nebude dusit a ničit případnými alergiemi. Nyní už víte, jak na to.
Jak bojujete s plísněmi vy? Co na ně funguje? Napište nám v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Stěhujete se? Víme, na co byste neměli zapomenout
Jak muž pozná, že je to ta pravá?
Jak i v zimě vypadat dobře? Vrstvěte jako hvězda