reklama

Plánujete kuchyňskou linku? Přečtěte si základní pravidla, která se vám budou hodit

Prozradíme také, s jakými problémy se setkávají specialisté na kuchyně nejčastěji.

Foto: Datart

Kuchyně bývá v mnoha domácnostech doslova středobodem bytu či domu, kde se lidé scházejí a povídají si. Zvlášť pokud je spojená s obývacím prostorem. I vy se možná chystáte pořídit novou kuchyňskou linku nebo jen renovovat tu stávající. Pak ale i zde existují zásady, kterých je dobré se při sestavování kuchyně držet, aby se nám v ní pracovalo co nejjednodušeji.

Třetinu českých domácností čeká v následujících dvou letech výměna nebo renovace kuchyňských linek. Právě tolik jich je totiž starších než deset let. Navíc polovina z nás vaří minimálně jednou denně, takže vytíženost a opotřebovanost kuchyně je značná. Vyplývá to z průzkumu společnosti Technistone.

Kuchyni se dostává velká pozornost, a není divu. Nejde o malou investici. Očekávaná investice do renovace stávající či pořízení nové kuchyňské linky se pohybuje ve většině případů do 100 tisíc korun. Najdou se ale i tací, jejichž finanční plán přesahuje 300 tisíc korun. Tady je tedy hned několik základních rad.

1. Základ už u stavby

Při zařizování bytu se věnujte kuchyni jako první, jinak vám pak hrozí zbytečné problémy. Podle manažerky kuchyňských studií v Datartu Ivy Vrbové tady dělají lidé nejvíce chyb.

A proč? Pod kuchyňskou linkou se skrývá mnoho příprav – rozvod vody, elektroinstalace nebo vstup do komínu. Když si nejdříve naplánujete kuchyňskou linku a podle toho si rozkreslíte potřebně zásuvky nebo kde poteče voda, hned ušetříte nejen na čase, ale i penězích. Nechcete přeci, aby vám roura od digestoře vedla přes celou místnost.

Pokud si nejste rozmístěním jistí, obraťte se na specialisty. Naplánují kuchyni dle vašich představ a na základě toho dostanete plánek, jak stavebně kuchyni připravit.

2. Zóny přípravy

V kuchyni se hospodaří s každým koutkem místa a my chceme, abychom využili prostor na maximum. "Jedním z nejdůležitějších faktorů při plánování kuchyně je správná návaznost pracovišť – takzvaných zón přípravy," vysvětluje Vrbová.

Zóny vychází přímo z procesů, na které jsme zvyklí. Nejprve potraviny třídíme, následně je ukládáme do chladu anebo sucha, pak je čistíme a omýváme, teprve potom je tepelně zpracováváme, servírujeme na stůl a nakonec provádíme úklid. Myslete na tuto posloupnost.

3. Zleva doprava

Ideální řazení zón je přitom zleva doprava, tedy od chladničky a spíže jdu k odkládacímu místu a dřezu, k větší pracovní ploše na zpracování potravin a jejich přípravu až k varné desce s troubou, kde by neměla chybět odkládací plocha na horké hrnce a nádobí. Pro leváky je řazení v opačném směru.

4. Skladování

Začněme tedy spotřebiči, které jsou nejvíce nalevo, protože jsou prvním místem, kam ukládáme potraviny z nákupu. Patří sem lednička, mrazák a spížová skříň.

"Spížové skříně se vyrábějí v šířkách 30 a 60 centimetrů a výškách 155 až 238 centimetrů. Lednici s mrazákem je například důležité odsadit nejméně pět až sedm centimetrů od zdi a zajistit řádné odvětrávání, aby se nepřehřívala a nesnižovala se tak její životnost," upozorňuje manažerka kuchyňských studií.

5. Mytí

Druhým místem zleva je mycí zóna, která obsahuje dřez. Pod ním je prostor vhodný pro uložení čisticích prostředků a třídění odpadu. Do těsné blízkosti dřezu pak osazujeme myčku, která dnes patří již do základního vybavení kuchyně. Šetří energii i vodu, ale co je nejdůležitější, zachrání vás od desítek hodin, které bez ní strávíte s rukama ve dřezu.

Chcete vytvořit mycí prostor dle nejnovějších trendů? Pak umístěte myčku do výšky, kdy budete moci pohodlně manipulovat s nádobím. Už rozhodně není pravidlem, že se musíte sklánět hluboko k zemi.

6. Příprava

Nejvíce používaným prostorem kuchyně bývá právě její střed, kde závěrečný pokrm upravujeme a servírujeme. Neubírejte si na tomto prostoru, jinak vám bude chybět. I kdyby to mělo být na úkor integrovaného odkapávače u dřezu.

Metr až dva je minimum, abyste se mohli v kuchyni pohodlně vyřádit.

7. Varná zóna

Varná deska, trouba a digestoř. Oproti předchozí mycí a pracovní zóně vůbec nevadí, pokud varná zóna bude o 10 centimetrů níže. 

"Vedle varné desky je vhodné opět ponechat 30 centimetrů prostor na odkládání nádob," říká Vrbová z Datartu. Když budete chtít odložit horkou pokličku, za tento malý prostor budete vděční.

Nad varnou deskou se pak nachází digestoř. Výška mezi varnou deskou a digestoří se pohybuje mezi 60 až 70 centimetry. Nejlepší variantou jsou digestoře s odtahem do komína nebo ven z domu.

Troubu pak umístěte hned vedle varné desky a nejlépe v prostoru mezi výškou varné desky do výšky očí.

8. U nebo L

A dostáváme se do závěrečné fáze, kterou je tvar kuchyňské linky. Samozřejmě záleží na daném prostoru místnosti. 

"Ve starších zástavbách, kde jsou kuchyňskými prostory samostatné místnosti se nejvíce uplatňuje rovný tvar anebo tvar L, kopírující stěny kuchyně, zatímco v novostavbách je často kuchyňský prostor integrovaný do plochy obývacího pokoje a zde se hojně využívají sestavy s ostrůvkovým uspořádáním, a to ve tvaru U anebo v rovnoběžných liniích.

Ať se jedná o jakýkoliv tvar, z hlediska ergonomie platí, že zóny skladování, mytí a vaření by měly tvořit trojúhelník, jehož obvod by neměl přesáhnout šest metrů. Přípravná zóna by se pak měla optimálně nacházet mezi mycím a varným centrem," uzavírá Vrbová.

reklama
reklama
reklama