reklama

Garsonka ryze v pánském stylu. Rekonstrukce se povedla

Do malé garsonky se vešlo i sklopné lůžko. Jak dopadla celá rekonstrukce?

Foto: panelplus.cz

Byt v panelovém domě se dá předělat na pěkné bydlení. Dokonce k tomu není mnohdy potřeba ani moc peněz. Mnoho lidí ovšem nezná všechny nedostatky zastaralých panelákových bytů, a proto ani netuší, jak se dá celý byt změnit k nepoznání.

Mladý muž, který toužil změnit své bydlení, jednopokojovou garsonku na Praze 4 obýval již několik let. Teď se však rozhodl pro radikální změnu. Základní charakteristikou tohoto bytu je soustředění hygienického zázemí a kuchyně okolo instalačního jádra, kde jsou umístěny veškeré rozvody. Pojďte se s námi podívat, jak celá rekonstrukce dopadla.

Když je třeba změna

Právě umakartové jádro je také nejčastějším důvodem rekonstrukce bytu. Vzhledem k opravdu až neuvěřitelné dispozici, vchod do kuchyně přes koupelnu a podobně, je první věcí, kterou se obyvatelé snaží změnit a zároveň si upravit dispozici tak, aby vyhovovala. Obojí lze úspěšně uskutečnit.

Pořádná rekonstrukce

Majitel se obrátil na odbornou firmu, která mu zajistila rekonstrukci na klíč. "Základním a prvním krokem je úprava dispozice. Zaměřujeme se především na funkčnost, snažíme se respektovat potřeby zákazníka," vysvětluje Ing. Tomáš Zima z firmy Kouba interier. Klient dostal několik variant, nakonec však rozvržení bytu zůstalo více méně podobné původnímu stavu.

"Chtěli jsme se zbavit dvojlůžka, které tvořilo dominantu bytu. Návrh přesunout spaní na místo bývalé kuchyně se klientovi nelíbil, dal přednost oddělené kuchyni. Nakonec jsme tedy navrhli rozšířené sklopné lůžko," doplňuje Ing. Alena Koubová.

Doporučujeme: Rekonstrukce panelového bytu za 300 000. Povedla se?

V nové dispozici je malá vstupní chodba. Tam se nachází šatní skříň, která je jediným úložným prostorem. K bytu těsně náleží komora, kde si majitel odkládá jak sezonní, tak i úklidové a sportovní věci. Z chodby se vstupuje posuvnými dveřmi do koupelny i obytné místnosti.

Zatím chybí jídelní stůl

V obývacím pokoji představuje nosný úložný prvek knihovna, v níž má majitel dostatek místa na knihy a dokumenty. Na vedlejší stěně je pak již zmiňované rozšířené sklopné lůžko. Na to bude ještě v budoucnu navazovat další otevřená knihovna až k balkonovým dveřím. V pokoji zatím není jídelní stůl, který majitel též plánuje, i když mu v single životě příliš nechybí.

Kuchyně je základ

Kuchyňský kout je oddělen posuvnými dveřmi. V jeho sestavě našla místo lednice, malá myčka, pračka, varná deska, trouba a nezbytný odsavač par.

Splněný sen

"Majitel měl jasný požadavek, v bytě nechtěl žádný dekor dřeva. Naopak se mu líbí bílá a šedá. Bílé lamináty byly tedy jasnou volbou na veškerý nábytek," popisuje architektka přání majitele bytu. Na podlaze je vinyl v jemném dekoru kamene. Sterilnost pokoje rozbíjí stěna s imitací betonu. Na ní je umístěná televize, vyniknou i oboje posuvné dveře.

Náš tip: Kuchyně ve stylu vintage: Líbí se vám?

Stejný materiál je i za kuchyňskou linkou, zde je však přelakován ochranným nátěrem, který zabraňuje znečistění.
V knihovně pak zaujme světelný LED obraz, který byl snem majitele. Před obraz je možné spustit plátno a promítat na něj filmy ze zabudovaného projektoru.

Osvětlení je nedílnou součástí přestavby

Nedílnou součást řešení interiéru představuje osvětlení. "Oblíbené jsou kastlíky v sádrokartonovém podhledu, které umožňují instalovat LED pásky nebo trubice pro nepřímé osvětlení prostoru," upozorňuje Tomáš Zima. Hlavní osvětlení místnosti je pomocí čtvercového svítidla zabudovaného do podhledu. Chodbu, koupelnu a kuchyň osvětlují LED bodovky, zabudované v podhledu.

Šedý obklad doplňuje černá mozaika

Koupelna je stejně jako v původním stavu garsonky spojená s WC, nepraktickou malou vanu nahradil prostorný sprchový kout. Koupelna je vyvedena v ryze pánských barvách. Šedý velkoformátový obklad doplňuje černá mozaika. Koupelnová skříňka je vyráběna na zakázku, v šedočerném laku. Pod volnou nikou je zapuštěný šuplík.

"Kvůli vedení odpadu je vyzděná sprcha na přibližně 15ticentimetrovém schůdku, plocha je vyspádovaná k jedné straně, kde je atypický odtokový kanálek, na délku 130 cm," vysvětluje náš dotaz na odtok vody ve sprše architektka.

Jak se vám řešení garsonky líbí? Napište nám v diskuzi pod článkem.

zdroj: panelplus.cz

text: Jan Chára

foto a plánek: Kouba interier

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co psi nesnáší? Tohle jim rozhodně nedělejte

Nový  lék na rakovinu. Blýská se na lepší časy?

Věčná džínovina. Jak ji nosit tuto sezónu?

reklama
reklama
reklama