reklama

Domácí opeřený mazlíček? Andulka, korela či zebřička!

Chcete si pořídit netradičního domácího mazlíčka? Pak to zkuste s těmi opeřenými. V zimě vám boudou dělat společnost a v létě si užijí zahradu.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Chcete mít netradičního domácího mazlíčka nebo vás baví ptačí švitoření na zahrádce? Zkuste chovat andulky, korely, zebřičky nebo jiné zajímavé ptactvo. Podívejte se, co je důležité, když si pořizujeme opeřeného spolubydlícího.

Někteří se dají naučit mluvit, jiní s vámi budou obědvat špagety a ostatní vám mohou krásně prozpěvovat v zahradní voliéře. Stačí trocha trpělivosti a doma vás bude vítat jejich "nazdarrr".

Klec versus voliéra

Chovat papoušky, zebřičky a jiné pestrobarevné druhy můžeme buď v kleci (pro jeden pár 60x40x40 cm) nebo ve voliéře. Klece musí být kovové, jinak se svými šikovnými zobáky dostanou hravě ven. Výhodou klece je vyjímatelné dno, které se snadno vyčistí. Do klece či voliéry umístěte bidýlka, přírodní větvičky z nejedovatých dřevin. Musí být silné tak, aby je ptačí návštěvníci obemkly prsty.

Chcete-li jim dopřát volno, klidně je pouštějte po bytě (pozor na zapnuté spotřebiče) nebo jim postavte venkovní voliéru. Nenáročné druhy snáší mrazy do -15 °C, je však nutné jim poskytnout závětří a zabezpečit je kovovým pletivem s drobnými oky, aby se nemohly dostat ven a kočky za nimi dovnitř. Nesmí chybět propraný písek, který polykají, vanička na koupání a miska s krmením. Za horkých letních dnů jim dopřejte vlažnou sprchu rozprašovačem.

Čtěte také: Koupíme si axolotla? Nejbláznivější domácí mazlíčci

V neposlední řadě nezapomeňte na budku. Můžete ji koupit v obchodě nebo ji vyrobit doma. Otvor vyřezávejte podle druhu, pro který je určený. Určitě jim pořiďte i bidýlko před vstup do budky. Pro snazší kontrolu mláďat budku vybavte odklápěcím víkem.

Ve voliéře můžete mít více druhů pohromadě, jen se ujistěte, že se snesou. Ideální kombinací jsou andulky, korely, zebřičky, holoubek diamantový nebo křepelka. U ostatního ptactva kontrolujte, zda se neperou nebo se poptejte u odborníků, jaký druh je vhodný pro smíšenou voliéru. Obecně platí, že ptáci se silnějšími zobáky ubližují těm menším.

5 nenáročných druhů

Andulka vlnkovaná

Patří mezi nejoblíbenější exotické ptáky. Pokud si nejste jistí, zda zvládnete chovat opeřené mazlíky, začínejte právě s nimi. Přírodní zbarvení je zelené, ale byla vyšlechtěna spousta barevných variant od žlutých, oranžových, modrých až po pestrobarevné. Dorůstají do 22 cm a 40 g.

Krmivo: Pro drobné a exotické ptáky, ovoce a zelenina.

Cena: 80-200 Kč (orientační cena z burzy).

Korela chocholatá

Celých 32 cm veliký pták o hmotnosti až 90 g. Jedná se o druhý nejčastější druh papouška u nás. Na krmení je velmi nenáročná. Hodí se pro začínající chovatele. Vyberete si z těchto barevných variant: albino, světlešedé, šedé, perlové, stříbrné, lutino (červené a žluté oči), strakaté.

Krmivo: Hrubé krmivo pro menší papoušky.

Cena: 150-200 Kč (přírodní zabarvení, orientační cena z burzy)

Zebřička pestrá

Zebřičky se ozývají celý den. Neustálým pípáním si udržují mezi sebou kontakt. Samci navíc při námluvách zpívají. Patří mezi nejméně náročné ptactvo pro chování v klecích a voliérách. Zahnízdí v jakékoliv klícce. Vždy je dobré chovat alespoň tři páry, jinak se špatně snáší. K ostatním ptákům se chovají přátelsky.

Na svoji velikost jsou poměrně otužilé, proto mohou po celý rok zůstat venku. Je třeba ale zajistit, aby do voliéry neproudil studený průvan.

Krmivo: Proso, ovoce, zelenina.

Cena: od 80 Kč (orientační cena z burzy)

Papoušek zpěvavý

Samec je pestře zbarvený, zatímco samice je spíše šedivě zelená. Spokojí se i s menší voliérou a díky své otužilosti zvládne vydržet přes celou zimu venku. Je vhodný pro začínající chovatele. Určitě vás pobaví příjemnými zvuky, které se podobají zpěvu. Vybrat si můžete ze tří krásných barev, přírodní, lutino a skořice.

Krmivo: Zrní, ovoce, zelenina, vařená vajíčka.

Cena: 200-500 Kč (orientační cena z burzy)

Agapornis oranžovohlavý

Papoušík s oranžovou maskou, je klidnější druh, který relativně málo léta, ale o to více šplhá a běhá. Samečci mají modře zbarvená křídla, oranžovou hlavu a zbytek těla zelený. Dorůstají velikosti až 15 cm a váhy 43 g. Mají mírnou povahu, proto by se neměli chovat s ostatními druhy agapornisů, kteří jsou agresivnější.

Krmivo: Směs semen, ovoce, zelenina, zelené krmení.

Cena: od 250 Kč (orientační cena z burzy)

Pokud si nejste jistí, jakého si pořídit, navštivte burzy exotického ptactva, které se konají téměř v každém větším městě jednou do měsíce. Informace naleznete na internetových stránkách konkrétní akce.

Vhodné krmivo obecně

Vybírejte kvalitní směsi semen pro exotická ptactva. Dodají vašim ptáčkům vyváženou stravu plnou vitamínů a důležitých minerálů. Občas jim dopřejte pár laskomin v podobě ovocných tyčinek. Nejtypičtějším krmivem jsou zrna různých obilovin. Nejčastěji vám budou vděční za proso, slunečnici, ovoce (jablka, hrušky, broskve). U ovoce pozor na pecky, mohli by způsobit zažívací potíže.

Milují zeleninu: okurky, rajčata, mrkev, listy salátu, kukuřičný klas. Nepohrdnou ani vařeným vejcem či pampeliškou. Chcete-li papoušky zabavit, nechte je louskat naťuklé ořechy.

Když si papoušci škubou peří...

  • byl přestěhován na jiné místo
  • změnil majitele
  • není spokojený ve své kleci
  • nevyhovuje mu umístění klece či voliéry
  • ztratil spolubydlícího
  • získal nového souseda
  • bojí se hluku, tmy, výšky, psa nebo kočky
  • má strach z majitele

Pomůžete mu speciálním přípravkem proti škubání peří, který hojí podrážděnou kůži. Samozřejmě se musíte pokusit odstranit možné příčiny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 nejoblíbenějších psích plemen: Je tam i váš mazlíček?

Nevolnost psů při cestování autem: Tipy a rady!

Inspirujte se: Paletový nábytek na zahradu i do interiéru

 

 

 

reklama
reklama
reklama