reklama

8 tipů, jak se snížit množství vašeho odpadu a ušetřit

Kolik vaše domácnost vyprodukuje odpadu? Tady jsou jednoduché tipy, jak ulehčit popelnici.

Foto: Thinkstock

Také vaše popelnice každý týden přímo přetéká odpadky? Denně vynášíte plný koš? Naučte se zvládat svůj odpad. Ušetříte nejen peníze, ale také životní prostředí.

Mít měně odpadu, to je našim cílem. Ve skutečnosti stačí chtít, zapřemýšlet a uvidíte, že to půjde velmi jednoduše. Tady jsou zajímavé tipy, jak rychle zvládnout váš domácí odpad.

Látkové tašky

Prvním a jednoduchým opatření, jak ulehčit popelnici a skládkám, je používat látkové tašky místo těch plastových. Dnes je velmi běžné, že v každém supermarketu dostanete tolik plastových sáčků, kolik jen potřebujete. Abyste je hned po příchodu z obchodu vyprázdnili a vyhodili.

Čtěte také: 14 snadných tipů pro váš zdravý domov. Stačí tak málo!

Můžete si přeci přinést svoji tašku, a to ještě látkovou, kterou lze používat opakovaně. Máte-li problém se zapomínáním, nakupte si jich víc a nechte jednu v autě, v kabelce, prostě všude, kde by se mohla hodit. Zabere místa asi jako krabička od sirek.

Méně obalů

Některé jídlo je baleno v několika obalech. Nejen, že je v krabici, ale uvnitř se ještě nachází sáček s přesně naváženou porcí. Je tedy jasné, že pokud máte takové potraviny, bude vaše domácnost produkovat daleko více odpadu. Řešením je kupování jídla, které je hromadně zabalené. Doma jej skladujte v hermeticky uzavíratelných skleněných či plastových nádobách, které se dají použít opakovaně.

Kompostujte

Máte-li zahradu, nic vám nebrání v tom, zbavovat se zbytků právě tam. Založte si kompost. Celá nádoba se dá koupit a vy můžete některé zbytky zeleniny a jiných potravin vyhazovat právě na něj. Za nějaký čas získáte úžasnou půdu plnou živin. Více o založení kompostů vám poradí v hobbymarketu či specializované prodejně.

Nekupujte pití v plastových lahvích

Balená voda je možná určitý druh luxusu, ale kohoutková je v dnešní době stejně, nebo dokonce více kvalitní. Pokud nechcete pít chemicky upravenou vodu, stačí si za vodovodní baterii pořídit filtr. Chcete-li bublinky, existují různé přístroje, které vám sodovku vyrobí za pár okamžiků.

Náš tip: Co byste měli vědět, než si koupíte další balenou vodu

Tento způsob je mnohem šetrnější k vaší peněžence i k životnímu prostředí. Mnoho výrobců mléka už se od krabic vrací opět ke sklenicím. Nejen na farmářských trzích vám dají smetanu či podmáslí do vašeho džbánku či bandasky, ale existují i automaty na čerstvé mléko, kde jsou k dispozici skleněné láhve.

Snižte spotřebu papíru

Musíte denně tisknout mraky papírů? Pak ty, co už nebudete potřebovat, si dejte stranou a využijte je pro psaní poznámek nebo je dejte dětem na kreslení. Před každým tiskem si uvědomte, zda je to nutné, jestli jen nestačí dokument poslat elektronickou poštou.

Podobným opatřením je i nálepka na vaší schránce, kde budete odmítat doručování letáků. I tak se dá snížit tisk tohoto reklamního materiálu.

Vlastní čisticí prostředky

Na to, abyste si vyrobili vlastní prací prášek, leštěnku na sklo, univerzální čistič na koupelnu či do kuchyně nebo domácí mýdlo či vlasový kondicionér, budete potřebovat nádobu, kterou můžete recyklovat (láhev od šamponu) a pár základních surovin, které najdete u vás doma.

Foto návod: Domácí citrusový čistič. Silný a přírodní!

Nepotřebné věci darujte

Pokud máte staré oblečení, elektroniku nebo jiné předměty, které jsou stále ještě v pořádku, můžete je darovat. Starou zimní bundu odneste na charitu a elektroniku či nábytek do zastavárny. Na některé věci jsou ve městech přistavené speciální kontejnery. Některé tkaniny se totiž dají opět recyklovat, stejně jako staré počítače a další elektronika.

Třiďte odpad

Nezapomeňte vyhazovat zvlášť plasty, sklo, papíry, hliník a jiné druhy obalů. V některých městech jsou přistavené kontejnery na nebezpečný odpad, baterie a žárovky. Nedobrané léky vracejte zpět do lékárny, a pokud máte bioodpad ze zahrádky a nechcete jej použít na kompost, vyhledejte ve vašem okolí sběrné dvory.

Zbytky jídla vyhazujte na kompost nebo se snažte vše, co jste uvařili, zkonzumovat. S tím souvisí i zbytečné nákupy. Vždy si dopředu rozmyslete, co budete vařit a jíst, a pak vyrazte se sepsaným seznamem na nákup. Vyvarujete se tak zbytečného vyhazování prošlých potravin. Ušetří vám to rodinný rozpočet a nebudete zatěžovat životní prostřední nadměrným odpadem.

Třídíte odpad? Kolik za týden vynesete do popelnice košů? Máte nějaký speciální způsob, jak šetřit životní prostředí a ochránit ho před zbytečným odpadem? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

11 věcí, ve vašem bytě, které vás nutí tloustnout

Foto návod: Zelňačka, která vás postaví na nohy!

Holčička (3) darovala srdce, aby jiné dítě mohlo žít



reklama
reklama
reklama