reklama

Bršlice kozí noha

Aegopodium podagraria
Lidové názvy: kerhák, kerhátek, kozonoha
Čeleď: miříkovité, dříve mrkvovité, okoličnaté

Popis byliny

Bršlice kozí noha je trvalkou, která je vysoká od 50 do 100 cm. Charakterizuje ji především hustý systém plazivých oddenků. Právě bohaté podzemní oddenky a vysoká regenerační schopnost dělají z rostliny také obtížný plevel. Kořenový systém, spolu s růžicí přízemních listů, se vytváří v prvním roce.
Květenství se objevuje až od druhého roku. Nese je dutá, hranatá lodyha se střídavými listy. Jednou až dvakrát trojčetné listy jsou podlouhle vejčité s ostře pilovitým okrajem. Květy mají velikost asi 3 mm a bílou barvu. Na rostlině jsou umístěny ve formě strukturovaných okolíků tvořených desítkami okolíčků. Průměr okolíku je cca 10 cm. Zatímco okolíky 1. řádu nesou květy oboupohlavní, okolíky 2. řádu nesou pouze květy samčí. Rostlina kvete od května do srpna. Plodem je dvounažka s křídlem.
Přestože je dnes bršlice známá především jako plevel a doposud nebyly vědecky prozkoumány její léčivé účinky ani složení, je rostlina nedílnou součástí lidového léčitelství. Také její latinský název odkazuje na její léčivé působení, je odvozen z latinského „podagra“ – v překladu „dna palce u nohy“.

Výskyt

Bršlice kozí noha patří k původním druhům květeny Česka. Vyskytuje se však hojně po celé Evropě (vyjma Středomoří). Byla zavlečena i do Severní Ameriky.
Více než jako léčivá bylina je bršlice známá jako plevel zahrad, sadů a polí, zejména těch osiřelých. Rostlina má ráda stín a vlhko. Nacházíme ji proto také ve vlhkých lesích, na pasekách, v křovinách apod. Svědčí jí výživná půda bohatá na dusík.

Léčitelství

Droga bršlice kozí nohy obsahuje hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, silice, tanin nebo vitamín C.
V léčitelství se užívá zejména oddenek. Uplatňují se i listy rostliny. Na rozdíl od oddenku, který se suší, se listy užívají čerstvé. Mladé listy jsou chutným zdrojem vitamínu C.

Léčivé účinky bršlice kozí nohy

- působí silně močopudně
- podporuje vylučování solí kyseliny močové a chloridů
- je prospěšná při močových kamenech
- je užitečná při dně a revmatismu
- uvolňuje křeče
- pomáhá od bolesti kloubů
- zevně podporuje hojení ran
- pomáhá proti otokům
- ulevuje od hemoroidů

Podávání a užití

Vnitřní užití

Oddenek z bršlice kozí nohy slouží v léčitelství k přípravě nálevu, který se podává při revmatismu, močových kamenech nebo dně. Nedoporučuje se však jako dlouhodobé užívání, denní množství by nemělo přesáhnout 300 ml. Hrozí podráždění ledvin. Častěji bršlici proto nacházíme ve směsích bylin, často diuretických a antirevmatických nebo čajů pro pročištění krve.
Široké praktické využití nacházejí listy bršlice kozí nohy, především v jarní kuchyni. Hodí se jako salát, dá se z nich uvařit zeleninová polévka nebo špenát. Poslouží do receptů na zapékané brambory, nádivky, masové směsi, také omelety aj.

Salát z bršlice – recept

Omyté mladé listy bršlice spaříme vroucí vodou a necháme ve vodě několik minut. Poté vodu slijeme, listy nakrájíme do salátu. Salát dochutíme solí, pepřem, můžeme přidat také nastrouhaný křen. Zjemníme kysanou smetanou nebo jogurtem.
Pokud salát připravujete ze starších listů, doporučuje se z nich před konzumací stáhnout tuhá pokožka.

Vnější použití

Listy bršlice se uplatňují jako léčivé obklady při bolestech a otocích kloubů, pomáhají také při otocích způsobených dnou. Bršlice jako obklad zmírňuje bolest a podporuje hojení ran. Obklad se připravuje buď přímo z rozdrcených listů, nebo z nálevu. Nálev lze využít i pro sedací koupele při hemoroidech.

První pomoc při štípnutí hmyzem

Bršlice poslouží také jako první pomoc při štípnutí hmyzem. Recept je jednoduchý. Stačí přiložit na štípanec rozmačkaný stonek rostliny. Bršlice zbaví bolesti a eliminuje podráždění.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama