Co se stane, až zemře královna? Vyšly najevo nové podrobnosti, došlo i na změny
Stejně jako u dalších významných členů královské rodiny je postup po úmrtí britské královny Alžběty II. pečlivě naplánován. Takzvaná operace London Bridge vznikla už v 60. letech a přibližné obrysy byly dlouho známy. Nyní se však objevily nové detaily.
Podrobnější dokumenty týkající se operace London Bridge se podařilo získat serveru Politico. Obsahuje popis toho, jak bude o úmrtí královny informována široká veřejnost, jak média a jak významní političtí funkcionáři. Rozhodnuto je už také o tom, jak rychle na trůn nastoupí královnin nejstarší syn princ Charles.
Den královnina úmrtí bude podle plánu v rámci operace označován jako den D a každý další den jako D+1, D+2 a tak dále. Krátce po smrti Alžběty II. bude informován ministerský předseda, někteří ministři a důležití vládní funkcionáři. Premiéra o úmrtí informuje přímo královnin osobní tajemník.
"Právě jsme byli informováni o úmrtí Jejího veličenstva královny. Diskrétnost je vyžadována," zní předepsaná zpráva, kterou by měli obdržet ministři. Obdobnou zprávu dostanou také někteří významní státní úředníci. "Drazí kolegové, píši vám s velkým zarmoucením, abych vás informoval o smrti Jejího veličenstva královny," je zatím navrženo oznámení.
Jakmile budou tyto e-maily odeslány, vlajky na vládních budovách poklesnou na půl žerdi. Palác pak pronese oficiální prohlášení směrem k veřejnosti a o úmrtí budou své pasažéry informovat také piloti osobních letadel.
Pravidla pro média se změnila
Co se týče médií, bývalo zvykem, že jako první zprávy tohoto typu obdržela veřejnoprávní BBC. Nicméně v posledních letech se informace častěji rozesílají do předních světových médií prostřednictvím tiskových agentur s mezinárodním přesahem. Podle serveru Politico významní britští vysílatelé oznámení královniny smrti čas od času secvičují.
Poté co se o úmrtí dozví široká veřejnost a zpráva dorazí do světových médií, bude svůj zármutek a soustrast vyjadřovat ministerský předseda. Žádný jiný člen vlády nebude mít právo učinit prohlášení. Následovat bude audience premiéra u nového krále Charlese. Sněmovna uctí královnu až den po jejím úmrtí, a jednání poslanců budou na deset dní přerušena.
V den D bude také celá Británie držet minutu ticha a později během dne by se měla konat "spontánní zádušní mše" v katedrále sv. Pavla v Londýně, které se zúčastní premiér a několik dalších členů kabinetu.
Nový král hned začne plnit povinnosti
Princ Charles by se měl ujmout trůnu hned následující den po úmrtí královny, na jeho korunovaci dorazí stovky často předem stanovených hostů. V půl čtvrté odpoledne v den D+1 se pak nový král setká s kabinetem.
Následně začne plnit první královské povinnosti, Charles navštíví skotský parlament, parlament severního Irska a nakonec Walesu. Na všech těchto místech oficiálně přijme kondolence, ve Walesu se pak zúčastní i mše.
Operace London Bridge počítá s různými místy královnina úmrtí a podle toho je naplánovaná přeprava jejího těla buď královským vlakem nebo letadlem. Přenesení rakve a zádušní mše je naplánována na pátý den po úmrtí Alžběty II. Pohřeb se bude konat pravděpodobně v den D+10.
Plán Buckinghamského paláce nově počítá i s tím, jak budou s událostí pracovat sociální sítě. Na všech vládních profilech se objeví černý banner a veškerý obsah, který není považován za urgentní, nebude publikován. Zakázané bude sdílení vládních příspěvků, pokud to správce stránky vysloveně nepovolí.
Po úmrtí královny se princ Charles stane králem. Zatím ale není jasné, jaký titul přijme jeho žena Camilla, vévodkyně z Cornwallu. Vzhledem k tomu, že nebyla veřejností příliš oblíbená poté, co vyšel najevo její poměr s Charlesem, před jejich svatbou deklarovali, že bude nosit pouze titul princezna choť.
Nedávno ale dotaz na budoucí titul Camilly zmizel z častých otázek veřejnosti na stránkách královského Clarence House. Vzbudilo to dohady o tom, že Camilla by se mohla podle zvyklostí stát královnou chotí.