Brambory jsou bohaté na minerály, vitamíny, kalorie a proteiny. Jde o víceleté hlíznaté plodiny, které patří do skupiny lilkovitých. Jsou užitečným zdrojem vitamínu C, draslíku a vlákniny. V domácnostech si je oblíbili všichni jako přílohu v podobě hranolek, amerických brambor, kaše, kroket a bramboráků.
Brambory obsahují vysoké množství sacharidů, které organismus potřebuje. Hned po sklizni obsah vitamínu C začíná klesat, proto je nejlepší konzumovat čerstvě vykopané brambory. Při uskladnění by neměly být vystavovány světlu. Ideální podmínky jsou kolem šesti stupňů a relativní vlhkosti padesát pět procent. Důležité je dobré větrání. Vyšší teplota vede k předčasnému klíčení. Stejně tak by neměla brambora přemrznout, pak snadno podléhá hnilobě.
Bramborové lupínky patří do nezdravé stravy. Mají kalorickou hodnotu, ale zároveň obsahují velkou hodnotu draslíku a hodně vitamínu C. Většina lupínků se dělá z nakrájených brambor a smaží se na rostlinném oleji.
Původní oblastní výskyt je v podhorské a horské oblasti And v dnešním Peru. Dnes se jako plodina pěstují téměř po celém světě, s výjimkou tropů, arktických a subarktických oblastí.
Brambory pocházejí z dnešního Peru před pěti tisíci lety. Inkové je nazývali "papa". Plodina byla uchovaná buď přímo, nebo v podobě sušeného prášku. Inkové z nich připravovali alkoholický nápoj chacha připomínající pivo. Do Anglie se dostaly na palubě slavné Golden Hind Francise Drakea v polovině sedmnáctého století.
V Evropě byla hlízovitá plodina přijímána s nedůvěrou. Často je nazývali pohanskou plodinou, která ohrožuje zdraví. V sedmnáctém století byla rostlina v kontinentální Evropě spíše okrasnou nebo na předpis proti průjmu a tuberkulóze.
Od poloviny osmnáctého století na rozkaz pruského krále Bedřicha II. Velikého se začala pěstovat v tehdejším Prusku. Do Česka přišly brambory z Braniborska. Název vznikl nejspíše od slova bamboly - označení pro hlízy. Poprvé je jedl v České republice Vilém Slavata.
Bramboru ze sedmdesáti pěti procent tvoří škrob a ze dvou procent voda. Bílkovina je obsažená v deseti procentech a tuky v necelé polovině jednoho procenta. Z minerálních látek v sobě obsahuje hořčík, železo, zinek, měď, fosfor, vápník a draslík.