reklama

BLOG Ze života ženy: Proč potřebují i maminky svůj čas

Určitě je to dáno evolučně, že my ženy stavíme na první místo rodinu a daleko pak až sebe. Jsme to my, kdo se s láskou a péčí stará o děti, i když už samy nemůžeme dál. O pomoc si často neřekneme. Je nám to hloupé. Máme pocit, že musíme zvládnout vše a nejlépe samy. Někdy je taková starost skutečně namístě. Několik měsíců po porodu nebo když dítě onemocní je zcela pochopitelné, že všechno ostatní jde stranou a prioritou nejsme my.

Foto: Lenka Wernerová
Lenka Wernerová

Lenka Wernerová

Zakladatelka módního a lifestylového blogu Ze Života Ženy (www.zezivotazeny.cz), který začala psát na mateřské. Své příspěvky též zveřejňuje na svém instagramovém účtu. Svými módními outfity, kosmetickými tipy a pozitivním přístupem k životu se snaží inspirovat maminky a všechny ženy,  které v rodinném a pracovním shonu chtějí myslet také samy na sebe. Je milovnicí Coco Chanel a jejího nesmrtelného klasického stylu. Objevujte s ní nadčasové kombinace a kouzlo každého dne, který, jak říká, stojí za to prožít s úsměvem a stylem.

Neporovnávat se
Když ale dítě povyroste a učí se být samostatnou bytostí, je zcela namístě nechat prostor jemu i nám samotným. Kdy je ten správný čas udělat si chvíli pro sebe, je však zcela individuální. Rozhodně si nemyslím, že je to ukazatel toho, jaká matka je. Někdo cítí, že potřebuje hodinu pro sebe, ještě v šestinedělí, někdo až po delší době. A obojí je zcela v pořádku.

Odhoďte předsudky
Kromě, nebo spíš jako součást základních potřeb, jako je jíst a pít, totiž potřebuje dítě cítit lásku. Lásku může předávat jen šťastná a klidná osoba, která na své dítě neječí jen proto, že je unavená, vystresovaná a má toho všeho tak akorát po krk. A že tohle s námi mateřská, hormony a celková změna, která se po narození dítěte děje, udělat umí. Přichází jakási izolace od vnějšího světa, na který jsme byli zvyklí. Počítáme minuty, než se vrátí partner/ka z práce, abychom si mohli povykládat s někým dospělým a o něčem jiném, než jsou rýmičky, plenky, režim či spánek. Potrápit nás může i jakýsi stereotyp, který se vloudí do nové etapy života s režimem podle spánku a jídla dítěte. Nemluvě o probdělých nocích, které dokážou potrápit nejednu maminku (tatínka). Spánkový deficit se odrazí na pozornosti i celkové náladě. Vyčerpání na mateřské dovolené nemá daleko od vyhoření v práci. Jenže k tomu vyčerpání doma nám stačí pár měsíců. Proto si myslím, že péče o sebe samotnou je v těchto letech daleko důležitější než kdy jindy. A právě tady narážíme na (naše) předsudky, co bychom měli, a co hůř, my se podle nich řídíme.

Osobní hygiena
Předejít se tomu ale dá. U každého zase zcela jinak. Někdo potřebuje sport, někdo procházku a někdo kafe ve městě. Univerzální recept na to být šťastná neexistuje. Každý potřebujeme jiné ingredience. Přednedávnem mi psala čtenářka, jak z osobního času nemít výčitky (třeba kvůli tomu, že přijdeme o společné zážitky). Samozřejmě, pokud je v plánu nějaký pěkný výlet, byla by škoda si ho nechat ujít. Ale proč si dopředu nevynahradit osobní čas, nepožádat partnera o hlídání a nejít si dopoledne dělat něco po svém? Upřímně, jak nemít výčitky, netuším ani nemohu radit. Mohu mluvit jen za sebe, když řeknu, že se po chvilce volna těším na dceru daleko víc, než když je každý den stejný a jsme pořád spolu. Odpočinu si, jsem akčnější, milejší, usměvavější a mám daleko víc nápadů i síly. Což ze mě ve finále i dcera určitě cítí.

Dětem se nelže
Základním pravidlem i u malých dětí je pro mě říkat jim pravdu. Nelhat o tom, kam jdeme, kdy se vrátíme a proč potřebujeme být chvíli sami. Nevědomě tím děti učíme, že je naprosto v pořádku, když si maminky udělají čas na sebe. Chlapci i dívky si tím osvojují vzorce, které pak oni sami budou v dospělosti praktikovat. A co je lepšího než vidět svou dospělou dceru sebevědomou a šťastnou či vychovat muže, který své ženě pomáhá a je k ní pozorný, i co se jejího volného času týká?

reklama
reklama
reklama