BLOG Kosmetika hrou: Tipy na jemný podzimní detox
Během posledních týdnů mi přišlo několik dotazů ohledně podzimní detoxikace. Dala jsem dohromady několik vlastních tipů, které vás mohou inspirovat.
Judita Klimentová - Kosmetika hrou
"Výroba přírodní kosmetiky je jako pečení koláčů. Smícháte ingredience ve správném poměru a čekáte, zda se to povede."
K výrobě domácích přírodních přípravků se postupně dostala přes sběr bylinek a vaření domácích pochutin. Velkým impulzem bylo když si poprvé vyrobila přírodní veganské mýdlo. Učila se, sbírala bylinky a experimetnovala. Během cest po Indii zkoušela použití indického koření a olejů z hlediska Ajurvédy a to začala propojovat s masážemi. Vrhla se do výroby všeho, co se kosmetiky a bylinek týkalo. V roce 2014 začala pořádat workshopy výroby přírodní kosmetiky a sdílet recepty na webu (www.kosmetikahrou.cz). Miluje esenciální oleje, byliny, dobré jídlo a bytí v přírodě.
Podzimní detoxikace bývá většinou zaměřená na tlusté střevo, jako na jedno z hlavních sídel imunity, a na plíce.
Všude se dočtete, že během detoxikace bychom měli zdravě jíst, nekouřit a nepít alkohol a kávu. K tomu bych jen ráda dodala, že se určitě všichni snažíme, jak to jde :)
Na webu Přírodní cestou jsem našla hezký a stručný popis, jak detoxikovat právě tlusté střevo a plíce. Proto pokud byste chtěli jít více do hloubky, tak doporučuji si články přečíst.
A teď už se pojďme mrknout na tipy, které jsem pro vás připravila:
- Jíme plevele!
Podzim je stejně jako jaro ideálním obdobím ke konzumaci jedlých plevelů. Proto doporučuji vyrazit na zahrádku a do blízkého okolí a nasbírat si tam pár pytlíků plevelů a ty přidávat k vašemu jídlu. Plevele mají skvělou schopnost čištění krve i střev a také dobře chutnají.
Články o plevelech jsme již sdíleli na zena.cz, stačí je dohledat.
- Piju čaje - odkyseluji
Pokud jste si nasušili kopřivu, tak si ji připravte na linku a dejte si desetidenní čajovou kůru. Můžete také zapojit zelený ječmen s teplou vodou - abychom se moc neochlazovali. Nebo si vyberte některou z odkyselovacích čajových směsí.
- Dobře snídám
Mezi moje nejoblíbenější zimní snídaně patří teplé ovesné kaše s ovocem, slazené pouze medem a vždy přidám skořici a kurkumu. Střídám je s teplými polévkami nebo zeleninovými krémy. Během podzimu piji hodně zeleninové šťávy. Top kombinací je mrkev, řepa, celer, zázvor a olivový olej.
Mrkev - mnoho antioxidantů, nejvyšší obsah betakarotenu…
Řepa - bomba plná minerálů
Zázvor - zahřeje, startuje trávení a je skvělým antioxidantem
Celer - dodá příjemnou kořeněnou chuť
kapka olivového oleje - zdravé tuky jsou potřeba a hlavně během větrného podzimu
- Křemelina na střeva, borovice na plíce
Křemelinu mi doporučila moje masérka na očištění střev. Má vysoký obsah křemíků, zabíjí bakterie a cizopasníky. Křemelina je specifický druh jílu. Chutná trochu jako hlína a rozhodně mi upravila trávení, takže můžu doporučit! Jedná se o jemnou a účinnou očistu střev.
Na difuzéru mám směs borovice s eukalyptem a pomerančem nebo yzopem. Plíce symbolizují smutek - můžeme se tedy zaměřit na prožití smutku a jeho opuštění - proč k nám přišel? S čím je spojený?
- Sauna a masáže
Jak jsem se nedávno dozvěděla, tak na podzim je super infra sauna, která prohřívá zevnitř a vy jste potom jako malá kamínka plná tepla. Já miluju saunu, hlavně při změnách počasí, kdy ukrutně trpím zimou. Pokud jdu poprvé v sezoně, tak se většinou pěkně osypu. Všechny toxiny jdou ven přes kůži, a proto kombinuji saunování s pitím kopřivy na pročištění krve.
Zajděte si na masáž anebo se namasírujte doma.