Scheuchzeria palustris
Čeleď: blatnicovité
Blatnice bahenní je prastarým druhem, který dodnes zdobí unikátní rašeliniště. Několik tisíc let stará rašeliniště, téměř nedotčená lidskou rukou, jsou také z velké části tvořena právě pozůstatky této zajímavé rostlinky. Blatnice bahenní je jediným druhem ve svém rodu i jediným zástupcem čeledi blatnicovitých.
Své místo má blatnice především v severských oblastech. Z našeho území postupně ustupuje. Přesto je vzácně k vidění i v Česku. Patří zde mezi kriticky ohrožené druhy, které jsou chráněny zákonem.
Popis rostliny
Blatnice bahenní je pozoruhodnou bahenní či vodní trvalkou. Dorůstá do výšky okolo 10 cm. Je typická dlouhým oddenkem s výběžky, původem z odumřelých listů. Zatímco oddenek může být dlouhý až 50 cm, lodyha nebývá vyšší než 20 cm.
Lodyha blatnice je přímá, nevětvená, dutá. Zřídka na ní vyrůstají jednoduché, střídavé, přisedlé listy. Listy se hojněji objevují na bázi rostliny. Mají jehlovitý až čárkovitý tvar, jsou charakteristické souběžnou žilnatinou.
Květy rostlinu zdobí od května do června. Až deset oboupohlavních květů na přímých stopkách vytváří hroznovitá květenství zelenožluté barvy, uspořádaná do přeslenu. Květy složené ze šesti okvětních lístků vejčitého tvaru jsou obklopeny zelenými listeny. Tyčinky květů jsou volné.
Po odkvětu blatnice plodí vejčité měchýřky se dvěma semeny.
Původ a výskyt
Blatnice bahenní roste především na starobylých rašeliništích. Má ráda zaplavovaná místa, přírodní jezírka. Vyhovují jí mokré, podmáčené, silně kyselé půdy s minimem živin. Je k vidění zejména ve vyšších nadmořských výškách a severských oblastech.
U nás roste blatnice omezeně, najdeme ji v nadmořských výškách od 700 do 1400 m. Blatnice bahenní se vzácně vyskytuje na Třeboňsku v jižních Čechách, také ve východních Čechách a pohraničních pohořích. V Karlovarském kraji lze blatnici bahenní spatřit v národní přírodní rezervaci Rolavská vrchoviště, v Jizerských horách se blatnice vyskytuje v národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky nebo přírodní rezervaci Na Čihadle.
Blatnice je rozšířena po celé severní Evropě, také v Asii nebo Severní Americe. Rostlina žijící v Severní Americe je někdy označována jako samostatná varianta, podruh či dokonce druh rostliny.
Není blatnice jako blatnice
Jméno blatnice nenáleží jenom vzácné starobylé rostlince, ale nosí ho i jeden druh žab. Zatímco blatnice bahenní patří do rostlinné říše, blatnice skvrnitá pochází z říše živočišné. Jde o žábu připomínající menší ropuchu, která je charakteristická svým česnekovým zápachem.